Egy új, magyar nemesítésű fa, a Smaragdfa akár a globális klímaválság megoldása lehet. Az innováció máris hatalmas érdeklődést keltett a világ számos pontján, és a fenntartható jövő felé tett lépésként emlegetik.

A Smaragdfa levelei kiválóan kötik meg a szén-dioxidot, és jelentős mennyiségű port képesek elnyelni, ezáltal hozzájárulva a levegőminőség javításához. Ezen túlmenően a fa gyökérzete képes eltávolítani a talajból a szennyeződéseket. Ez a tulajdonsága különösen fontos, mivel a talajszennyezés világszerte komoly problémát jelent, és a Smaragdfa hatékony eszközzé válhat a talaj helyreállításában.

Gyors növekedés és szélsőséges ellenállóképesség

A Smaragdfa figyelemre méltó tulajdonsága a rendkívül gyors növekedés, és az, hogy ellenálló a szélsőséges időjárási körülményekkel szemben.

Szélsőséges hidegben és rekkenő hőségben is életképes, ami lehetővé teszi, hogy különböző éghajlati övezetekben is megéljen.

A Balaton közelében létrehozott karbonklíma ültetvények már bizonyították, hogy a Smaragdfa évente akár száz tonna szén-dioxidot is képes elnyelni hektáronként, amely jelentős előrelépés lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben.

A fa nemcsak környezetvédelmi előnyökkel jár, hanem kiváló ipari alapanyagként is szolgálhat. A fából készült termékek – például ajtók – rendkívül könnyűek, de mégis ellenállóak.

A Smaragdfa gyors növekedése lehetővé teszi, hogy harminc éven belül akár háromszor is kivágható legyen egy ültetvény, ami rendkívül hatékonnyá teszi a faipari termelést.

A Smaragdfa különleges tulajdonságai felkeltették a nemzetközi érdeklődést is, különösen az afrikai országok körében, ahol a fa alkalmazkodóképessége segíthet a sivatagosodás és a klímaváltozás negatív hatásainak enyhítésében. Ha világszerte elterjedne, komoly hatást gyakorolhatna a globális felmelegedés csökkentésére, és hozzájárulhatna a levegőminőség javításához.

Kínai alapfaj

A császárfa alapfaja (Paulownia tomentosa) Kínában őshonos. Ott az erdőművelés fontos tényezője, 2 millió hektáron nevelik, kielégítve a megnövekedett fa alapanyag szükségleteket, épületekhez és tüzelőként is nélkülözhetetlen arrafelé, de például hangszerkészítéshez és szobrászathoz is használják. Emellett a talajpusztulás ellen is hasznos. Egy kifejlett, tíz éves fa évi száz kg száraz tüzelőágat, és 80 kgszervestrágyát (vagyis levelet) ad.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!