A több éves, előnevelt növények szép nagy ültetőgödörbe lettek téve, megkapták a savanyú földet, de valami mégsem smakkolt velük. Az életerős, gondosan válogatott leylandi ciprusok egyre csak fakultak, sárgultak, lekonyultak az öntözés és a jó alapok ellenére is. Ekkor keresett meg engem az ügyfél. Már az első hívásnál tudtam, hogy ez bizony nem lesz egyszerű menet.
Az előnevelt növények hátulütői:
Az ok, amiért nem akar fejlődni annyira egyszerű, és csalódáskeltő, hogy mindenki a fejéhez kap, amikor ráeszmél.
A növényiskolában a növényekkel ÉVEKEN ÁT úgy bánnak, mint a babákkal, ha hideg van, meleg helyre viszik, ha meleg van, árnyékot raknak fölé, és folyamatosan kapja a csodakoktélt, amitől életben tud maradni abban a pici konténerben…
Ehhez képest, amikor Ön kiülteti a vad világba, hatalmas stressz éri azt a nagyra nőtt bébit, aki eddig mindent tálcán kapott az élettől. Meg kell küzdenie a vízért és a tápanyagokért, és még az időjárás viszontagságai is marcangolják.
Noha azért veszünk nagy növényeket, hogy megspóroljuk a felnevelés nehézségeit, sokszor az így elkényeztetett példányokkal többet kell küzdeni, mintha kisebb korában kikerül a természetbe. Hiszen akkor még nincs annyira elkényelmesedve.
Mit tehet érte, hogy ne menjenek tönkre a frissen ültetett örökzöldek?
Már az első pillanattól gondoskodnia kell róla, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag álljon a rendelkezésére. A kiültetés után is már javaslom az Örökzöld Rutint, azaz a huminsavas talajkondicionálók (Humin Garden Plus, vagy Prohumin), a Smaragd Extra Mg és az Amalgerol alkalmazását.
A huminsavak biztosítják a könnyen felvehető tápanyagokat (humusz alkotókat) és a gyökér erősödéséhez szükséges nyomelemeket. Az Amalgerol a talaj mikroorganizmusait támogatva segíti a növény immunitását és építi ki a talaj ideális levegő- és vízháztartását. A Smaragd Extra Mg pedig kettős fronton, egyrészt a klorofilképzést, és a zöld szín megtartását támogatja, másrészt pedig foszfortartalma a gyökértömeg növekedését szolgálja.
Ha biztosra akar menni, akkor javaslom, hogy vesse be az Esstence Ever Green növénykondicionálót is, amelyben mikorrhiza gomba található. Így a növény gyorsabban tudja megvetni a gyökerét az új életterében, javul a vízfelvételi képessége, és könnyen szimbiózisba tud lépni a talajélettel. Fontos tudnia, hogy az Ever Green és a Smaragd Extra nem juttatható ki egyszerre, legalább 14 napot kell várni a két kezelés között.
Leültetés után, (gondoskodás ellenére) mégis elkezdenek sárgulni a növények, Myr Klorózis lombtrágyával kezelje a stresszhatást. Ez segít a tápanyagfelszívódási zavart áthidalni, amíg a gyökerek elkezdnek 100%-osan funkcionálni.
+1 lehetőség: válasszon kisebb, 1-2 éves példányokat, ők még sokkal gyorsabban tudnak hozzászokni az új környezethez, mint a fejlettebbek.
Akár kicsi, akár több éves, előnevelt növényeket választ, fontos, hogy már a kezdetektől megfelelően tápanyagozza. Sajnos a talajaink (10 esetből 9-szer még a hozatott is) annyira el vannak szegényedve nyomelemekben és humuszban, hogy muszáj folyamatosan pótolni, ha életerős, szép növényeket akar benne nevelni.
Az egészséges leylandi ciprus titka egyszerű, nem szabad megijedni a kezdeti nehézségektől és kitartóan kell támogatni az erőnléte megőrzésében!
Egészséges, szép nagyra növő leylandikat kíván:
Molnár Gábor Éva
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!