A tél beállta előtt távolítsuk el a gyepfelületről a lehullott faleveleket, tűleveleket. Ne hagyjuk a leveleket a fűszálakon, mert elzárják a levegőt, kipusztulhat a fű alattuk. Gereblyézzük át a gyepet, vagy végezzünk talajszellőztetést. Ha ősszel felülvetettünk, már ne fogjunk gyepszellőztetésbe, mert a gyenge, fiatal fűszálakat kitéphetjük. Amíg növekszik a fű, ne hagyjuk abba a nyírást. A tél beálltával legyen minél rövidebb, de ha már fagy, ne nyírjunk tovább.
Az év folyamán a talaj lazítására tett erőfeszítésünk jótékony hatása télen is megmutatkozik. A laza, jó levegő- és vízáteresztő talaj gyorsabban elvezeti a jeges eső, vagy a hóolvadásból keletkező csapadékot. Az erős, egészséges gyep jobban átvészeli a havas időszakot, amikor a levegőtől elzárva, a hó súlyával terhelten kénytelen áttelelni. Jobban ellenáll a tipikus téli gyepbetegségeknek, pl. hópenésznek.
Még akkor is védhetjük a gyep egészségét, amikor a kertet hó borítja. Az utat úgy tisztítsuk meg, hogy a felesleges havat ne a fűre lapátoljuk, még nagyobb nyomást helyezve a gyepre. A vastag hóréteg nehezebben olvad, tovább fenntartja a kedvezőtlen állapotot. A járdák síkosságmentesítésére már környezet- és növénybarát termékek sora áll rendelkezésre. Válasszunk olyan terméket, mely jégoldó, csúszásgátló hatású, és tavasszal a nedvesség hatására bemosódik, esetleg összesöpörhető, a növényekben kárt nem tesz.
Ha átvészeltük a telet, tavasszal ismét élvezhetjük a természet megújulását és gyönyörködhetünk kertünk szépségében.
Gyeptrágyáink a teljes szezonra, kiváló Johnsons fűmagkeverékeink folyamatosan rendelhetők www.gramen.hu webáruházunkban, továbbá a Bauhaus Szakáruházakban, webshopokban, kertészetekben.
Körmendy Klára
Gramen Kft.