A sikeres palántanevelés 3 titka:

  • jó minőségű vetőmag
  • jó minőségű palántaföld
  • megfelelő nedvesség, hőmérséklet, és fény biztosítása

Növénytől függően 4-12 hét a palántanevelés, például a közkedvelt paradicsom esetén a palántanevelést a kiültetés előtt 8 héttel ajánlott elkezdeni. Könnyen vissza lehet számolni, hogy ha a paradicsom, paprika, padlizsán ajánlott kiültetése május második felére, a fagyos szentek után tehető, akkor ezek palántanevelésének kezdete február végén, március első felében ajánlott. Ez azonban csak egy példa, növényfüggő, hogy mennyi idő szükséges a palánta kifejlődéséhez és mikor ültethető ki. Fejes káposzta esetén például elég 6 hét a palánta kifejlődéséhez, melyeket április második felétől ültethetünk. Az egész folyamat függ a csírázás megindulásától és a növekedéstől, melyeket jelentősen befolyásolnak a nevelés körülményei.

Az első lépések

A cserepünket feltöltjük 6-10 cm laza, apró morzsás, magvetésre tökéletesen alkalmas kókuszrosttal összekevert földkeverékkel. Majd vizezzük be a földet és engedjük, hogy a vízfölösleg távozzon a cserépből, annak érdekében, hogy a földkeverék megfelelően nedves legyen a vetőmagvak befogadására. A túl száraz, vagy túl vizes földben nehezebben indul meg a növekedési folyamat.

Szórjuk szét a magokat egyenletesen a föld felszínén, majd hintsünk rá finoman a morzsalékos talajból. Ilyenkor fontos ellenőriznünk az egyes magok ültetési mélységét, ami az általános szabály szerint megegyezik a magok átmérőjének kétszeresével. Vagyis a magok az átmérőjüknek duplája mélységben legyenek a földben elültetve. Ezek után spriccelővel vizezzük be a talaj felszínét, hogy átnedvesedjen a felső, magokat beborító réteg is.

Hogyan tudunk szép és erős palántákat nevelni ?

Szép és erős, valamint egészséges és egyenes palántákat úgy nevelhetünk, ha palántanevelő lámpát használunk, ami biztosítja az egyenletes és folyamatos fényforrást a növényeink számára. Ha viszont nincs otthon palántanevelő lámpánk, akkor helyezzük a cserepünket az ablakpárkányra és érdemes egy kicsit trükközni a fénnyel. Ezt úgy tehetjük meg, hogy egy könyvet vagy egy cipősdobozt a cserép alá helyezünk és azzal meg tudjuk emelni a cserepünket, hogy több fényhez jussanak a palántáink.

Ha nagyon megnyurgulnának a palánták, akkor maximálhatjuk is a fény mennyiséget azzal, hogy lejjebb süllyesztjük a cserepet, kivesszük alóla a könyvet, vagy elsüllyesztjük a dobozban, és így kevesebb fényt kapnak. Annak érdekében, hogy szép egyenesek legyenek a palánták, érdemes őket időnként megforgatni, hogy minden irányból megkapják a megfelelő fény mennyiséget.

Hasznos tanácsok

A palánták a fejlődésük során eltérő hőigénnyel rendelkeznek. A csírázás magasabb hőmérsékletet igényel, mely a különböző növények esetén eltérő. Vannak növények, melyek akár 14-16 °C-on csírázásnak indulnak, számos növény 20 °C feletti, míg a paprika, padlizsán, bazsalikom 28 °C-os hőmérsékletet igényel. A melegigényes növényeket a csírázás ideje alatt tartsd a fűtőtest közelében vagy palántanevelőben, figyelve a talaj nedvességére, később ezeknek is megfelel a szobahőmérséklet a fűtőtesttől távolabb. A csírázás idejére, a sziklevelek megjelenéséig ajánlott letakarni az edényeket egy műanyag vagy üveg lappal, fóliával, amit naponta le kell venni, hogy szellőzhessen a föld. Szikleves állapotban alacsonyabb hőmérsékletet, majd a lomblevek fejlődése ismét magasabb hőmérsékletet kíván.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!