Nem is gondolnád, milyen egyszerű házilag ecetet készíteni.
Itt egy jó recept:
'Szedtem egy kiló málnát, de mire beértem a kertből, lefogyott 87 dkg-ra. Ezt tettem az alaposan kimosott üvegbe, megszórtam cukorral. Az összes itthon fellelhető cukrot beletettem, 13 dkg-ot.
Felöntöttem kissé langyos vízzel, aztán szalvétával lekötöttem. Felcímkéztem, mindig azt a dátumot írom rá, amikor le kell fejtenem. (kb. 3 hónap). A másik üvegben egy hetes ecet van, jelenleg 12 fokos. Mire elkészül, öt fokos lesz.
Ha kedvet kaptál, csinálj Te is egészséget!'
Az alábbi recept egy száraz fehér bor által 'beindított' málnaecet receptje. Érdemes ezt a cukor nélküli változatot is kipróbálni:
1 kg málnát tegyél bele egy tálba, és langyos helyre állítva, letakarva hagyd erjedni. Ezután önts rá 7 dl száraz fehérbort úgy, hogy ellepje, és hagyd ecetesedni. Amikor letisztult, finom szűrőn keresztül töltsd át tiszta steril üvegekbe. amelyeket légmentes zárj le, és tedd őket sötét hűvös helyre.
A málnaecet élettani hatása
- Gazdag flavonoidokban, a flavonoidok pedig a következő módon befolyásolják a szervezetet:kutatások alapján szoros az összefüggés a flavonidokban gazdag élelmiszerek hatására javulhat az emlékező képességünk és az időskorral járó kognitív képességek romlása is megelőzhető vagy késleltethető
- Hozzájárulnak a szív-érrendszer egészséges működéséhez
- A bennük található polifenolok megakadályozzák a vérlemezkék összetapadását- ezáltal csökkenthető a trombózis veszélye, valamint a vérnyomás csökkentésében is szerepet játszanak gyulladáscsökkentő tulajdonságuk által.
- Kálium tartalmuk szintén a szív-érrendszer egészséges működését támogatja
- Erős antioxidáns tulajdonságuknak köszönhetően felveszik a harcot a szabadgyökökkel szemben és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek
- A bennük található C-vitamin és zeaxantin hozzájárul a szem egészségéhez
- Magas rost és mangántartalmának köszönhetően telítettség érzetet fenntartja és gyorsítja az anyagcserét is
- Segítheti a tejtermelést szoptató anyukáknál
- Foszfor, kálcium, magnézium, vas, mangán, cink és K-vitamin tarttalmuknak köszönhetően fontos szerepet töltenek be a csontok felépítésében
Tehát a málna jó hatással van a :
- szív-érrendszerre
- szemre
- immunrendszerre
- vércukor anyagcserére
- emésztésre
- csontokra
- agyműködésre
Találunk bennük: C-vitamint, K-vitamint, mangánt, vasat, káliumot, folsavat, E-vitamint, B-vitaminokat (tiamint, niacint, pantoténsavat, B-6 vitamint), magnéziumot, rezet, cinket, foszfort, kálciumot. Alfa-és béta karotint, zeaxantint, luteint, flavonoidoikat.
Mi a helyzet a belőlük készült ecetekkel?
Az erjedés során a gyümölcsökben található tápanyagok nem károsodnak, sőt az erjedés útján keletkező probiotikumok még inkább hozzájárulnak az anyagcsere folyamatok megfelelő működéséhez. Már a Hippokratészi időkben is előszeretettel alkalmazták a gyümölcsökből készült eceteket különböző betegségek gyógyítására. Manapság több kutatás is irányul a gyümölcsecetek fogyasztása és a vércukor anyagcsere folyamatok közötti összefüggés felgöngyölítésére.
Egy 2015-ben a Journal of Diabetes Research-ben megjelent tanulmány megállapította, hogy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők akik étkezés előtt 30ml gyümölcsetetet 20ml vízzel elkeverve elfogyasztottak, azoknak glükóz, inzulin és triglicerid szintje akár 5 órán át alacsonyabb volt étkezés után, mint amikor placebót kaptak.
A kutatók levonták a következtetést, mely szerint az ecet fogyasztása jó hatással lehet az inzulin-rezisztencia javításában és egyéb anyagcsere zavarok esetén.
A fentiek alapján kijelenthetjük, hogy az ecet fogyasztása valóban jó hatással lehet az egészségünkre. Salátán, limonádé helyett, redukcióként halételekhez vagy desszertekhez fogyasztva ajánljuk. Vagy reggelente éhgyomorra egy pohár vízben egy kanál ecetet elkeverve beindíthatjuk a napot. Viszont ne fogyasszuk önmagában, mert azzal igen gyorsan tönkretehetjük a fogzománcunkat és a nyelőcsövünk sem hálálja meg.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!