Néha végigsöpör az internetem, hogy a zöld paradicsom halálos méreg, a belőle készült savanyúsággal pedig kiirtjuk a családunk. Ami igaz, hogy az éretlen paradicsom szolanint tartalmaz, a nyers burgonyához hasonlóan, de ahhoz, hogy bármi bajunk legyen tőle, kilószám kéne fogyasztani belőle. Erre pedig senki nem készül, hiszen a zöld paradicsomból készült savanyúságokból és egyebekből műfajuknak köszönhetően kevés is elég.

A SAVANYÚSÁG
Klasszikus feldolgozás, pikáns, savanyú, ecetes, friss. A tiszta, egész zöld paradicsomokat fokhagymagerezdekkel együtt óvatosan üvegekbe dugdossuk és felöntjük a savanyítást elvégző lével: ecet, só, bors, fűszerek felforralt keverékével, majd dunsztolva hagyjuk kihűlni. A neten számtalan recept van, lehet csípős, lehet édeskék, használhatunk egzotikusabb fűszereket is.

A CSATNI
A csatni (angolul chutney) egy dél-ázsiai eredetű fűszeres szósz, amely az elmúlt években az európai gasztronómiában is igen népszerűvé vált.

A zöldparadicsomos csatnihoz lapvetően sok fűszer és cukor kell hozzá. A csatnihoz először a zöld paradicsomokat pürésíteni kell, majd egy fazékba egyszerűen összekeverni a további hozzávalókkal: köménnyel, borssal, korianderrel, csilivel, sóval és jó sok cukorral. Negyed órányi forralás, dunszt, kész. További csatni recepteket itt találsz.

A SÜLT
A klasszikus sült zöld paradicsomhoz a felszeletelt paradicsomokat besózzuk, beborsozzuk, letörölgetjük és bepanírozzuk úgy, hogy a végén nem zsemlemorzsába, hanem reszelt parmezánnal összekevert kukoricadarába forgatjuk őket. Gyorsan kisütjük és salátával kínáljuk.

Te mire szoktad használni az éretlen paradicsomokat?

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!