Ha megfordítod a karalábé, karfiol, káposzta, paradicsom levelét és apró, fehér lepkék röppennek szét, akkor a te növényeidet is a liszteske károsítja.

Egyre nagyobb gondot okoznak fóliasátrakban, üvegházakban és már a kiskertekben is a liszteskék, vagy más néven az üvegházi molytetűk megjelenése.

A liszteske körülbelül három milliméter nagyságú, repülésre képes kártékony faj, mely ellen különösen nehéz védekezni.Elsősorban az a fontos, hogy megakadályozd letelepedésüket.

A nőstények a levél fonákjára rakják tojásaikat. Egy-egy nőstény 150-500 tojást is lerakhat. A tojások rendkívül ellenállóak a növényvédő szerekkel szemben. A tojásokból kikelt lárva a levél fonákján telepszik meg. Ez a pici lárva egy-két nap elteltével vedlik, elveszíti lábait és a pajzstetűhöz hasonlóan letelepedve él. További helyváltoztatásra képtelen. Ebben a fejlődési szakaszában napokig nem táplálkozik, és a növényvédő szerekkel szemben rendkívül ellenálló.

Ellenük való védekezésre nagyon jó módszer, ha sárga ragacsos papírt akasztunk a növények közelébe és rendszeresen ellenőrizzük azokat.

Ha teheted, akkor egy kemény, műanyag sárga lapot keress, vagy műanyag tasakba rakj egy sárga kartonlapot, kend be a műanyagot olajjal és függeszd ki a védendő növény köré. A liszteskét vonzza a sárga szin, rárepül és beleragad az olajba. Gyakran ellenőrizd, ha az eső lemossa kend be újra.

Ha nem akarsz házilag bíbelődni vele, ragacsos sárga lapokat a mezőgazdasági boltokban is lehet kapni.

Vegyszermentesen védekezhetsz a lisztecske ellen  bársonyvirág (büdöske) és körömvirág ültetésével.

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!