Hozzávalók:
- 1 kg uborka
- 1 csokor friss kapor
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál só
- kenyér vagy zsemle (kovászos!)
- ízlés szerint mehet még hozzá: babérlevél, bors, mustármag
- 1 kg uborkához kb. 1 liter víz kell
Alaposan megmosod az uborkát. Levágod a végeit, mindkét oldalról behasítod majdnem végig. Az üvegbe tegyél alulra kaporlevelet. Az uborkákat rakd függőlegesen - úgy fér bele a legtöbb. Tegyél még rá kaprot, fokhagymagerezdeket, babérlevelet, egész borsot. Öntsd fel langyos sós vízzel. Szikkasztott zsemlét vagy kenyérvéget tegyél a tetejére, és egy kistányérral fedd le. Másnapig maradhat a konyhában. Itt is elég meleg van ahhoz, hogy a kovász elkezdjen dolgozni.
FONTOS! Nem kell kitenni a forró napsütésre! Elég neki a meleg! Még félárnyékos helyen is szépen megérik. A nagyon erős naptól megpuhul, szinte nyúlik.
Az uborka mérete is lényeges! A kisebb, 7-8 cm-es uborka kovászosan is jó ropogós marad!
Kánikulában kb 18 óra múlva elkészül. Dobd ki az átázott kenyeret. Szűrd le a levét, és töltsd vissza az uborkára. Így rakd a hűtőbe!
TUDTAD? A kovászos uborka kiváló természetes antidepresszáns!
OLVASÓINK TANÁCSAI:
Lászlóné Ilona Lénárt · Én évek óta nem kenyeret, hanem krumplit teszek a tetejére. Így nem kell leszűrni a levét! Nagyon finom!
Katalin I. Kiss · Nekem midig isteni a koviubim! Soha nem szabad a tűző napra tenni, mert megbuggyan. Én mindig felforralom a vizet a sóval. Ezáltal desztillálom a lét. Még forrón leveses merőkanállal apránként rákanalazom az elkészített uborkákra. Nem kell kettévágni az ubikat, elég ha csak egy kicsit /kb egy ujjnyi/ behasítunk a közepébe. Azon a kis résen már be tud férkőzni a víz és belülről is elkezd érlelni. Én kenyérrel érlelem, viszont a kenyeret picit megpirítom és még melegen be bugyolálom egy gézdarabba. Lehet kapni a gyógyszertárban géz kendőt. Sok alkalomra elég, mindig csak annyit kell levágni belőle, amennyire szükségünk van. Így amikor megérik ez a finomság, akkor már csak le lehet egyben emelni róla a kenyeret. De mindettől függetlenül át kell szűrni a levet, mert ott van a kapor elázott maradványa.
Katalin Handó · Én zubogó forró vizzel öntöm fel, és a kenyeret előtte megpirítom! Nagyon-nagyon ropogós marad!
Ágnes Czudor · Én a kenyeret zsebkendőbe kötöm,és tormagyökeret is teszek bele. Az édes káposztát is így csinálom.
Medve Irén - Ahány liter víz,annyi evőkanál só, hideg vízbe feloldani a sót. Kapor és fokhagyma, a tetejére kovászos kenyér kerül. 2-3 nap alatt kész, és finom roppanós. Nem szabad tűző napra tenni,mert megposhad a belseje.
Kulcsár Mária Pál Andorné · Szerintem a legfontosabb, hogy az uborka friss szedésű legyen. Ha több nappal előtte szedték, akkor nem lesz ropogós, bárhogyan készül is.
Rozi Bazan · Kenyér helyett sokkal jobb az öreg krumpli. Az üveg aljára és a tetejére is szeletelek
Lenke Janitsek - Itt Erdélyben csombort (Satureja hortensis) is teszünk a kovászos uborkába, a télire eltettbe, a káposztás paprikába és a savanyú káposztába is. De a lucskos káposztából, a nyári töltött káposztából, a tökfőzelékből és a töltikéből sem hiányozhat a csombor. Sülteket ízesíteni is finom, a véres hurkába is kell.